Ursus Business Park,
dawna brama główna
Zakładów
Mechanicznych
Ursus

Przejdź wzdłuż parkingu przed budynkiem i zatrzymaj się przy zejściu podziemnym na perony kolejowe. Nakieruj urządzenie w stronę budynku UBP tak, by widok obejmował logo Ursus Business Park. Pozwoli Ci to obejrzeć z lotu ptaka mieszczące się za budynkiem UBP jedne z najstarszych hal w Ursusie oraz wysłuchać dalszego ciągu wspomnień Pani Grażyny.

(Dostępne tylko na urządzeniu mobilnym)

Z przejścia na perony kolejowe dzień w dzień wylewała się rzeka ludzi, którzy następnie przekraczali zakładową bramę główną. To jedno z najczęściej powtarzających się wspomnień mieszkańców i mieszkanek Ursusa oraz osób zatrudnionych w fabryce. Dobrze oddaje to początek jednej z prac wideo Jaśminy Wójcik, poświęconych byłym Zakładom Mechanicznym.

Wizerunek robotników i robotnic wychodzących z wejścia na perony i przechodzących przez fabryczną bramę uchwycony został także w filmie reklamowym zrealizowanym przez Zakłady Ursus w roku 1980.

IDŹ DO
PRZYSTANKU

Idź dalej wzdłuż ul. Traktorzystów. Za chwilę Twoim oczom ukaże się piętrowy budynek mieszkalny z czerwonej cegły, a obok niego – szerokie wejście na teren byłej fabryki. Wejdź na teren fabryki i skręć w lewo. Podążaj cały czas prosto wzdłuż najstarszych ursuskich hal. Na górze frontowej ściany jednej z nich zobaczysz znak „ZM Ursus”. Stań dokładnie naprzeciw niego i nakieruj urządzenie na ścianę hali tak, by widok obejmował znak „ZM Ursus”.